Rakousko

Předvánoční Vídeň

Viden

Předvánoční Vídeň je oblíbeným cílem mnoha Čechů, ať už kvůli dostupnosti nebo vyhlášeným vánočním trhům. Ani nám se to nevyhnulo a do Vídně jsme v prosinci zavítali už podruhé, naposledy tomu bylo před několika lety. Ve vzpomínkách z poslední návštěvy dominuje množství lidí, zima a nevkusné hrnky na punč, které nám dělají doma společnost dodnes. Rovněž ale také atmosféra, kterou nenajdete v každém městě. Letošní návštěvu jsme chtěli pojmout trochu jinak – místo bezhlavého útoku na trhy jsme se chtěli podívat i na blízké okolí centra a navštívit nějaké podniky. Z Brna se do Vídně s RegioJetem dostanete asi za 180 Kč během hodiny a půl, což je doba, za kterou jsem sotva stihl přečíst ranní noviny.

Viden

Abychom se vyhnuli davům, vzali jsme si dovolenou a vyrazili v pondělí ráno. Z nového vlakového nádraží jsme se metrem přesunuli na Rathausplatz a přesně v 10 hod stihli otevírání stánků. Po prvotní zmatenosti, kdy jsme mezi stánky se sladkostmi a řemeslnými výrobky nemohli najít jediný punč (z Brna jsme zvyklí na dominanci alkoholu), jsme se nakonec typicky vídeňských hrnků dočkali. Dopolední návštěvu můžeme doporučit, společnost nám vesměs dělaly jen školky a pár Čechů, kteří přijeli stejným vlakem.

Viden

Viden

Co nás opravdu překvapilo, byl liduprázný (autoprázdný) Ring, tedy okružní třída okolo historického centra, sloužící především automobilové dopravě. Podobný okruh na místě zbořených městských hradeb máme i v Brně, nicméně na něm spatříte kolony aut téměř v jakoukoliv dobu. Po krátké ódě na uvědomělé Vídeňany a několika kolonách policejních aut jsme zjistili, že důvodem je protivládní shromáždění. Zrovna v době naší návštěvy probíhalo jmenování nové pravicové vlády, což se pochopitelně vůbec nelíbilo levicovým voličům, kteří zaplnili významnou část Heldenplatz. Tím jsme si odbyli naši premiéru v protestech proti rakouské vládě a pokračovali do centra.

Viden

Viden

O vídeňském řízku, tedy Wiener Schnitzel, a vyhlášeném bramborovém salátu slyšel asi každý, ale my ještě neměli tu čest jej ochutnat. To se mělo změnit právě dnes. Pro tuto příležitost jsme na doporučení zvolili etalon mezi řízkovými podniky Figlmüller, který má za sebou více než stoletou tradici. V centru města, poblíž Stephansdom, má dvě pobočky; my jsme zašli do té starší na ulici Wollzeile. K našemu štěstí jsme chytili místo i bez rezervace, což bychom ovšem doporučili jen odvážnějším jedincům (rezervace je možná online).

Viden

Abychom udělali jasno v těch řízcích –  klasický Wiener Schnitzel je telecí, ale specialitou tohoto podniku je Figlmüller Schnitzel z pořádně rozklepané vepřové panenky. Pořádně rozklepaný v rakouském pojetí znamená větší-než-talíř, z čehož jde trochu strach, takže jsme se spokojili s jedním na půl. Bylo to dobré rozhodnutí. Rozhodně doporučujeme i Erdäpfel-Vogerlsalat, s našim bramborovým salátem má pramálo společného. Číšňík nám k tomu navíc česky popřál veselé Vánoce, za nějakých 20 eur velká spokojenost.

Viden

Pěkných vánočních trhů je ve Vídni více, jeden z těch komornějších je u Schottenkirche. Jak jsme se dozvěděli od vídeňské studentky thajského původu bydlící na Fidži, studenti z nedaleké univerzity tady mají dokonce slevu. Malou nevýhodou je to, že hrnky můžete vracet pouze na tom trhu, kde si je koupíte, takže jsme si je museli chtě nechtě nechat znovu doplnit. V tomto jsme v Brně napřed.

Viden

Viden

Odpoledne jsme překonali pomyslnou hranici centra tvořenou Ringem a vydali se na jihozápad ulicí Burggasse. Na té ulici není vlastně nic moc zajímavého a přesto se nám líbila –  staré honosné domy, které člověk běžně přehlíží, ruch všední Vídně a řada pěkných podniků. Pokud hned z kraje zahnete na Spittelberggasse, úzkou pěší uličku, najdete zastrčený vánoční trh, kde zaručeně na moc turistů nenarazíte.

Viden

Na doporučení (díky Šárko:) jsme se zastavili na kávu v Burggasse 24, obchodě s vintage módou a hipster kavárnou. Ne že by ve Vídni byl nedostatek klasických (nablýskaných) kaváren, ale po návštěvě Figlmüllera jsme chtěli zkusit něco z druhého konce spektra. Pokud se chcete někam zašít na kávu nebo pracovat a nevadí vám omšelý nábytek, je to fajn místo.

Viden

Viden

Viden

Zpátky do centra jsme se vydali po Mariahilfer Straße. Tuto známou ulici, tedy spíše nákupní třídu, jsme chtěli projít záměrně, ale nikoli kvůli množství obchodů. Ještě před pár lety zabírala podstatnou část ulice až čtyřproudá vozovka, což se se svým projektem rozhodla změnit vídeňská místostarostka za Zelené. Po důsledné kampani a testovacím provozu se asi 50 tisíc dotčených občanů vyslovilo v referendu pro změnu a od roku 2016 je ulice pěší třídou (úvodní foto). Myslím, že by to mohlo být inspirací pro řadu měst u nás.

Viden

Posledních pár hodin do odjezdu jsme strávili touláním večerními ulicemi a sledováním ruchu města. Krátkou zastávkou byl trh na Karlsplatz, který se nám svou atmosférou líbil z velkých trhů nejvíce. Proti ostatním je to taková trochu punková záležitost; různorodé stánky, kolotoče pro děti ze starého harampádí, ohrada se zvířaty, alternativní kapela na pódiu. To vše s honosným Karlskirche v pozadí.

Viden

Viden

Do Vídně se chceme vypravit ještě někdy v létě a poznat ji z jiné perspektivy. Přece jen je to město držící se dlouhodobě na špici v kvalitě života. Nás zatím nezklamala.

Petr

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.